Mistrziq.pl

Ranking inteligencji część 3

Ranking inteligencji część 3

Zapraszamy do przeczytania po dłuższej przerwie, kolejnej części z cyklu „Mistrzowie IQ” 🙂 Spędź z nami chodź chwilę czasu! 🙂

Skończyliśmy na opisywaniu Manahel Thabet, zatem omówmy teraz kolejne osoby z nieprzeciętnym intelektem. 

10. Richard Rosneramerykanin, z zawodu pisarz telewizyjny. Znany najbardziej z brania udziału w telewizyjnych show, wysokich wyników w przeprowadzanych testach na intelekt oraz zrobienia wspaniałej kariery. Nazywany również pseudo celebrytą przez społeczność amerykańską. Urodził się 2 maja w 1960 roku w miejscowości Boulder w stanie Kolorado w USA. Według niego samego, spędził 10 lat na nauce w liceum, które ukończył w 1987 roku. W wieku 21 lat zaczął pisać pracę na temat „theory of everything” (z ang. teoria wszystkiego), następnie powrócił do dawnej szkoły w wieku 26 lat jako… uczeń. Według niego, po to by szukać natchnienia w rozważaniu nowo stworzonej teorii. Zabawną ciekawostką jest to, iż w chwili kiedy Rosner uczęszczał nadal na zajęcia szkolne, jego opiekunem prawnym była jego własna żona. W młodości, Richard Rosner pracował jako męski striptizer, kelner i model. Po ukończeniu szkoły średniej, poszedł na Uniwersytet stanowy w Kolorado. W trakcie studiów pisał artykuły naukowe, które następnie ukazywały się w różnych naukowych magazynach. Obecnie, mieszka na zachodzie Stanów Zjednoczonych wraz ze swoją żoną, pracując jako pisarz oraz z uwagi na swoją sławę, występuje w reklamach, m.in w Domino’s Pizza czy Burger King, zarabiając w ten sposób na życie. Iloraz inteligencji Richarda Rosnera wynosi 192.

11. Christopher Michael Hirata – kolejny amerykanin, urodzony w stanie Michigan w Ypsilanti, 30 listopada 1982 roku. Z wykształcenia jest astrofizykiem pracującym na uniwersytecie na stanowisku wykładowcy o stopniu doktora. Prowadzi wykłady kierunkowe na Uniwersytecie w Ohio. Z uwagi na wysoki intelekt (IQ 225 w wieku 16 lat) jako nastolatek zaczął pracę dla NASA, którego zadaniem miało być znalezienie sposobu na skuteczne osiedlenie ludzi na Marsie. Specjalizuje się w badaniu „ciemnej materii” w kosmosie, fal elektromagnetycznych, zjawisk zachodzących w naszej galaktyce.

12. Steven Pinker – amerykański psycholog, urodzony 18 września 1954 roku w Montrealu, w Kanadzie. Pinker jest znanym psychologiem pracującym na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni świata, Uniwersytecie Harvarda. Jako wiekowy wykładowca naukowy może się popisać bogatym dorobkiem naukowym. Wydał 12 autorskich publikacji książkowych z dziedziny psychologii, jest autorem jeszcze większej liczby artykułów naukowych i opracowań zbiorowych. Jako przykład wydanych dzieł, można wymienić: „The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined ” oraz „How the Mind Works” (odpowiednio znacząc, Natura Aniołów: Dlaczego odrzuciliśmy przemoc?”, „Jak funkcjonuje mózg”). Osiągnął w badaniach na iloraz inteligencji aż 182 punkty.

13. Ivan Ivecchorwacki matematyk i specjalista w testach na współczynnik inteligencji, wpisany na listę światowych geniuszy wraz z wynikiem IQ – 174. Pracuje w jednym z zagrzebskich gimnazjum. Jako projektant testów na badanie intelektu współpracował ze znanym matematykiem, Mislavem Predavec’em. Krytykuje obecnie konstruowane testy z ograniczeniem czasowym, tzw. badania wywiadowcze, zakładając że czas ich wypełniania przez osoby biorące udział w badaniu, nie ma wpływu na wynik końcowy.

14. Garri Kimowicz Kasparow (Garrik Weinstein) – kolejna postać udowadniająca, że gra szachy wpływa na rozwijanie zdolności intelektualnych. Urodzony w Baku (stolica Azerbejdżanu) 13 kwietnia 1963 roku. Rosyjski szachista z tytułem „arcymistrza szachowego” od 1980 roku ze stwierdzonym IQ na poziomie 190 punktów. Kasparow uwielbiał szachy od małego. Dużą rolę w tym na pewno odegrali jego rodzice, bowiem dawali mu do rozwiązywania problemy szachowe. W wieku 10 lat zaczął uczęszczać na lekcje do Szkoły Szachowej, do której chodził sam Michaił Botwinnik (były mistrz świata w szachach). Sześć lat później, które spędził w głównej mierze na nauce gry w szachu, pokonał na turnieju arcymistrzowskim odbywającym się w Banja Luce wszystkich rywali, co otworzyło mu furtkę do pięknej kariery szachisty. W następnym roku wziął udział w kolejnym turnieju w Dortmundzie, który również wygrał i od tej pory zyskał miano, „mistrza świata juniorów” w wieku do 20 lat.

Już jako nieco starszy wiekiem młodzieniec, pokonał Wasilija Smysłowasiódmego w kolejności mistrza świata w 1957 r. Po jakimś czasie, Garii Kasparow porzucił karierę szachisty i zaczął angażować się w politykę. Obecnie stoi na czele opozycji – partii Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego w Rosji.

Dziękujemy za zainteresowanie i przeczytanie artykułu. Wyczekujcie kolejnych newsów na naszej stronie! 🙂

 

One thought on “Ranking inteligencji część 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.