Mistrziq.pl

Ranking inteligencji część 1

Ranking inteligencji część 1

Dziękujemy za odwiedzenie strony i zainteresowanie aktualnym artykułem. Chcielibyśmy przedstawić Państwu zestawienie ludzi, w tym naukowców, myślicieli którzy wykazali najwyższy iloraz inteligencji w skali światowej. Omawiane osoby żyją do dziś. Będzie to zestawienie 30 ludzi. O to jedna z pierwszych części:

1. Paul Allen – przedsiębiorca amerykańskiego świata, urodzony 21 stycznia 1953 roku w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Razem ze znaną już nam postacią, Billem Gates’em stworzył i kieruje korporacją Microsoft. Obecnie jeden z najbogatszych osobistości na świecie. Jego majątek szacuje się na około 18,5 miliarda dolarów – stan na 2010 r. W 2004. według jednego z magazynów amerykańskich zajął 5 miejsce uwzględniając jego zebrany majątek. Paul Allen swoje dzieciństwo spędził w Seattle (stan Waszyngton), wspomnianym już wcześniej mieście amerykańskim. Uczęszczał do szkoły średniej o nazwie „Lakeside School” gdzie spotkał dwa lata młodszego od siebie Billa Gates’a. Allen zaprzyjaźnił się z nowym kompanem i wspólnie ze sobą popadli w pasję jaką były komputery. Po ukończeniu szkoły średniej, Allen dostał się do prestiżowego Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu,  lecz zaraz po tym porzucił swoje studia i postanowił poświęcić się swojej pasji jaką było stworzenie wielkiego przedsiębiorstwa przemysłu komputerowego wraz z poznanym wcześniej przyjacielem Billem G. Uwaga ich skupiona była na oprogramowaniu dla komputerów osobistych. Iloraz inteligencji Paula Allena wynosi 160.

2. Christopher Langan  kolejny amerykański badacz, którego poziom IQ wynosi pomiędzy 195 a 2010. Urodził się 25 marca 1952 roku w San Francisco stanu California. Langan zyskał triumf rozwiązując jeden z najtrudniejszych testów organizowanych przez magazyn „Omni„. Po tym wydarzeniu, zyskał miano „najinteligetniejszego człowieka w historii USA. Christopher rozwinął zajął się dziedziną „theory of the relationship between mind and reality”, która nosi miano w polskiej wersji językowej jako „teoria związków pomiędzy umysłem a rzeczywistością”. W skutek badań napisał pracę pod tytułem „Poznawczo- Teoretyczny Model Wszechświata” (ang. Cognitive-Theoretic Model of the Universe).

    

3. Judit Polgár – węgierka, urodzona 23 lipca 1976 roku w Budapeszcie, stolicy Węgier. Zyskała miano arcymistrza szachowego w 1992 r. po pokonaniu innych równie inteligentnych szachistów. W rankingu FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) osiągnęła 2675 punktów (stan na 1.03.2015) co klasyfikuje ją w FIDE w TOP 100 na drugim miejscu jako kobietę w rankingu szachowym i 67 w klasyfikacji włącznie z mężczyznami. Polgár już jako mała 5 dziewczynka (rodzeństwo: Zsuzsa i Zsófia) nauczyła się w gry w szachy. Jako kolejną barwną ciekawostkę o tej postaci można dodać, iż całe rodzeństwo wraz z Judit nie uczęszczało w ogóle do szkół. Skupiały się na treningu szachowym, a ich edukacją zajmowali się rodzice. Jej poziom IQ szacuje się na około 170.

4. Marilyn vos Savant – amerykańska felietonistka oraz pisarka urodzona 11 sierpnia 1946 roku w Saint Louis w stanie Missouri. Savant jest pochodzenia austriackiego. Jest to nad wyraz interesująca osoba, ponieważ zyskała sławę jako człowieka z najwyższym ilorazem inteligencji, oszacowaną w Księdze rekordów Guinnessa latach 1986 – 1989. Lecz Savant nie cieszyła się zbytnio tym sukcesem, ponieważ od 1990 roku wyeliminowano kategorię „osoby z najwyższym IQ” ze względu na niską wierzytelność badań na inteligencję oraz tym samym możliwość wskazania pojedynczej osoby o najwyższym poziomie IQ . Trzeba również dodać, iż kiedy Marilyn vos Savant była w wieku 10 lat, na podstawie wykonanych ówczesnych badań jej inteligencja wynosiła około 228 pkt.

Na dzisiaj to już tyle, zapraszamy do następnego artykułu, który będzie częścią 2 do omawianej tematyki 🙂 —-> KLIKNIJ TUTAJ

 

 

One thought on “Ranking inteligencji część 1

  1. anka

    myślałam, że przedstawicie i tych znanych wszystkim, np. Hawkinga, Einsteina itd…
    ale może jest jeszcze nadzieja, w każdym razie czekam z niecierpliwością na kolejny newsy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.