Mistrziq.pl

Przetestuj swoją inteligencję!

Przetestuj swoją inteligencję!

Jeśli zaglądaliście do poprzedniego artykułu, znacie już definicję słowa Inteligencja, jej genezę oraz uczonych, którzy ją badali. Oprócz tego, krótko omówiliśmy Iloraz Inteligencji i jedną z metod badawczych Inteligencji. Teraz chcielibyśmy Państwu omówić szerzej tą metodę, inne możliwości pomiaru inteligencji oraz na samym końcu przedstawić możliwość przetestowania swojego umysłu pod kątem Ilorazu Inteligencji. Artykuł będzie zawierał najważniejsze kwestie, dotyczyć będzie tylko głównego zarysu, żeby Was nie zanudzać i od razu przejść do możliwości rozwiązania jednego z naszych testów IQ, które są na bieżąco aktualizowane 🙂

Test ilorazu inteligencji 

Test psychometryczny mierzący iloraz inteligencji. Wynik testu od 90 do 110 będzie wskazywał na przeciętną inteligencję (ok. 68% jako wynik całej naszej populacji), a wynik powyżej 110 na inteligencję wyższą niż przeciętna, natomiast poniżej 90 pkt. na inteligencję niższą niż przeciętnego człowieka w populacji.

Podział testów na badanie inteligencji ze względu na metody badawcze:

 1. Skala inteligencji Termann-Merill
 2. Test dojrzałości umysłowej Columbia
 3. WISC-R (dla dzieci) i WAIS-R (dla dorosłych)
 4. Omnibus
 5. Test Matryc Kolorowych Ravena TMK

Skala inteligencji Termann-Merill jako test jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia oraz dla osób upośledzonych umysłowo. Na cały test składa się kilka zadań, które angażują wnioskowanie oraz rozumowanie dziecka.  Jest ono przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci i dorosłych dotkniętych wspomnianą wadą umysłową.

Test dojrzałości umysłowej Columbia jest przygotowywany dla dzieci w wieku 3-5 do 9-11 roku życia; jest skalą bezsłowną i nie powinna być stosowana jako ogólny test inteligencji, dziecko w tym teście ogranicza się tylko do wskazania palcem odpowiedzi. Dotyczy pracy z dziećmi upośledzonymi zaburzeniami słuchu czy mowy.

WISC-R (dla dzieci) przeznaczony dla osób od 6 do 16 roku życia, przygotowany do diagnozy osób upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, natomiast w bardzo ograniczonym zakresie pozwala na diagnozę osób upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym zaś w ogóle nie umożliwia badanie głębszych stopni upośledzenia umysłowego (znacznego jak i głębokiego).

WAIS-R (dla dorosłych) od lat 16 do 79 lat.  Test składa się z sześciu testów słownych ( Wiadomości, Powtarzanie Cyfr, Słownik, Arytmetyka, Rozumienie, Podobieństwa) oraz pięciu testów bezsłownych (Braki w Obrazkach, Porządkowanie Obrazków, Klocki, Układanki, Symbole Cyfr ).

Omnibus jest narzędziem służącym do pomiaru inteligencji ogólnej. Oprócz wyniku podstawowego możemy otrzymać jeszcze dwa wyniki czynnikowe z kategorii: Rozumowanie i Wiedza.

Ostatnim wymienionym przez nas testem do badania intelektu jest test Matryc Kolorowych Ravena TMK, którym mierzy się inteligencję małym dzieciom  od 3. roku życia oraz osobom starszym o obniżonej sprawności intelektualnej.

Jak widzimy, jest wiele testów na inteligencję, które są cały czas tworzone, z tego względu wymienione powyżej badania intelektu są tylko przykładowymi.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy nasz wpis się podobał 🙂. Zatem zostaje nam tylko polecić Wam rozwiązanie poniższego testu, przygotowanego przez naszą ekipę. Liczymy, że będziecie zadowoleni z przeprowadzonego badania, bowiem jest on wynikiem działań kilkuletniej pracy 🙂

Zapraszamy do rozwiązania testu

 

 

 

26 thoughts on “Przetestuj swoją inteligencję!

 1. Mati15

  przebrnąłem przez test, nie powiem, ciekawy był. Ale i tak za chole.. nie udało mi się wskoczyć w ranking, pewnie za głupi jestem 😀 hahaha

  1. MISTRZIQ Post author

   Bardzo dziękujemy za komentarz. Dysponujemy dosyć dużym zbiorem testów, o czym pisaliśmy już w jednym z artykułów, lecz wybraliśmy na razie jeden z nich, który jest na bieżąco aktualizowany. Odpowiadając na Pana pytanie, oczywiście że planujemy dodawac inne testy na naszą stronę i możemy zapewnić,
   że nastąpi to w najbliższym czasie. Nasza strona powstała niedawno, a w zamyśle stworzyliśmy ją, żeby dzielić się z naszymi czytelnikami nowinkami z dziedzin psychologicznych i ciekawostkami z nimi związanych. Ostatnio jesteśmy troszeczkę zajęci innymi czynnościami, także prosimy o wybaczenie i chwilę cierpliwości.

   Zachęcamy Państwa do aktywnego udziału na naszym portalu 🙂 Proszę zaglądać również do działu „Rozwiąż quizy”, w którym spędzicie miło czas :). Quizy także będą dodawane systematycznie, wychodząc już naprzeciw Państwu zapytaniom :).
   Pozdrawiamy i życzymy miłego spędzenia czasu,
   Mistrziq 🙂

 2. Edyta Palka

  ciekawy artykuł, do tych mniej znanych, a nie wymienionych tutaj można jeszcze dodać test inteligencji Cattela, Testy operacyjności myślenia, Badanie funkcjonowania percepcji wzrokowej Marianny Frostig, Test pamięci wzrokowej Bentona czy Badanie Bender-Koppitza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.