Mistrziq.pl

Czy sztuczna inteligencja nam zagraża?

Czy sztuczna inteligencja nam zagraża?

Czym jest Sztuczna Inteligencja?

Jakie zagrożenia niesie ze sobą zważając na fakt, że jest jej coraz więcej w naszych domach? Jakie zdanie na ten temat mają naukowcy? Niepewna przyszłość spowodowana wzrastającą liczbą myślących maszyn? Poruszyliśmy te wątki w poniższym artykule. Zapraszamy!

Najpierw zacznijmy od przedstawienia definicji sztucznej inteligencji:

Sztuczna inteligencja ( SI ), z angielskiego Artifcial Intelligence ( AI ) jest obszarem wiedzy skupiającym sztuczne życie ( np. tworzenie klonów organizmów żywych, t.j. zwierząt ), sieci neuronowe ( związane z funkcjonowaniem mózgu ), robotykę czy algorytmy ewolucyjne. Ponadto, jest również dziedziną badań w informatyce, która zajmuje się tworzeniem pewnych modeli zachowań maszyn inteligentnych czy różnorodnych oprogramowań komputerowych symulujących takie zachowania.  Termin sztuczna inteligencja wdrożył niejaki John McCarthy w 1956 roku na konferencji w Dartmouth. John MacCarthy urodził się 4 września 1927 roku, a zmarł w 2011 roku, w Stanford – stan Kalifornia w USA. Był z zawodu informatykiem oraz laureatem Nagrody Turinga ( 1971 )  za osiągnięcia w dziedzinie informatyki.

Sama sztuczna inteligencja  SI wyróżnia się dwoma podstawowymi znaczeniami: znaczenie jako inteligencji kreowanej w inżynierii oraz nazwa technologii jak i obszar badań psychologii, neurologii, informatyki.

Wieloletnia historia badań nad SIw skrócie ): Wraz z nadejściem 1950 roku, niejaki Alan Mathison Turing wyraził stanowisko by próbę symulowania człowieka w rozmowie stwierdzić za test inteligencji maszyn, tzw. test Turinga. W tych samych latach, Newell i Herbert Simon stworzyli laboratorium Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Carnegie Mellon – Stany Zjednoczone, stan Pensylwania. Wcześniej natomiast założono ośrodek badawczy w 1861 roku laboratorium w Massachusetts. Oba laboratoria są uważane za najważniejsze, przełomowe w dziedzinach badań nad SI ośrodki na świecie.

Podejścia do pracy nad SI:

  • Podejście symboliczne – przygotowywanie skryptów matematyczno-logicznych mających za zadanie zachowywać się inteligentnie i ich wdrożenie w programy komputerowe. analizowanych problemów i implementowanie ich w formie programów komputerowych, mających realizować konkretne funkcje uważane powszechnie za składowe inteligencji
  • Podejscie subsymboliczne – tworzenie oprogramowań „samouczących się”, skryptów pozwalających na pobieranie informacji o otaczającym nas świecie, ich zrozumienie, bieżące rozwiązywanie problemów oraz poszukiwanie możliwych na nie odpowiedzi

Elon Reeve Musk ( przedsiębiorca i założyciel Paypal, SpaceX, Tesla ) i jego obawy niepewnej przyszłości nt rozwijających się myślących maszyn:

W ramach konferencji zorganizowanej przez National Governor’s Association w Stanach Zjednoczonych, Musk wypowiedział się na temat badań nad rozwojem sztucznej inteligencji. „Mam dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji i myślę, że powinniśmy się jej obawiać” – powiedział Elon. Czego i z jakich powodów obawia się sztucznej inteligencji założyciel wielkiej firmy motoryzacyjnej, która sprzedaje pojazdy mechaniczne wyposażone w profesjonalne systemy autonomicznej jazdy?

Elon Musk powiedział, że sztuczna inteligencja stanowić będzie w niedalekiej przyszłości zagrożenie dla wszystkich wokół w sposób, w jaki  do tej pory nie mieliśmy do czynienia w przypadku katastrof w lotnictwie, wypadków samochodowych czy trującej żywności. Miały prawo stwarzać niebezpieczeństwo „(…)dla grupy ludzi, ale nigdy dla społeczeństwa jako całości”.

Musk oprócz odniesienia do branży motoryzacyjnej, wskazał uwagę na niebezpieczeństwo płynące dla światowego rynku pracy stwierdzając, że roboty wykonują pracę o wiele lepiej, w usystematyzowany sprawny sposób, a w przyszłości jeszcze w lepszym stopniu.

Odniósł się także do zagrożeń, które mogą zajść w internetowym półświatku a ludźmi. Stwierdził, że SI może rozpocząć wojnę, za sprawą tworzenia jedynie fałszywych informacji rozprowadzanych z przejętych kont i manipulując nimi, pokrótce mówiąc „Pióro jest mocniejsze od miecza”.  Takowa SI byłaby zdolna do stworzenia i użycia hakerskich programów, które dezinformowałyby społeczeństwo na skalę masową, ponadto przelać w sposób fikcyjny środki finansowe w rynek zbrojeniowy wybranego kraju, powodując realny konflikt.

Na koniec swoich rozważań, Musk podaje sposoby na zapobieżenie tym zjawiskom. Uważa, że wszystkie kraje powinny stworzyć stabilny system regulacji prawnych, który by zapobiegł przyszłym „potencjalnym” katastrofom.

A jak uważa znany nam brytyjski kosmolog, astrofizyk, Stephen Hawking?

„Komputery na przestrzeni kolejnych 100 lat prześcigną nas w niektórych dziedzinach życia.”wypowiedź podczas jednej z konferencji zorganizowanej w Londynie.  Hawking mówi, że jednym z podstawowych powodów do obaw jest to, KTO kontroluje daną maszynę, robota. Z tym, że naukowiec baczniej przygląda się perspektywom związanych z przyszłością, zastanawia się czy społeczeństwo ludzi w ogóle będzie miało kontrolę nad sztuczną inteligencję w masowej skali.  Obecnie „sztuczny mózg” funkcjonuje prawidłowo tam, gdzie nie posiada informacji ze świata zewnętrznego oraz nabywa zdolności rozwiązywania problemów tylko w zamkniętym środowisku.

Według Hawkinga, aby rozwiązać problem zagrożeń jest ścisła kontrola nad rozwojem SI, która miałaby na celu uniemożliwienie wymknięcia się jej spod kontroli ludzi. Konkluduje ten problem, stwierdzając, że przyszłość jest pewną formą wyścigu pomiędzy rozwijającą się w szybkim stopniu technologią a mądrością, która pozwala nam z niej korzystać.

W jednym z wywiadów dla BBC w 2014 roku Stephen Hawking powiedział, że praca nad sztuczną inteligencją może się wiązać z zagładą ludzkości. Nie tylko on tak insynuuje. To, co do tej pory było dla nas science fiction, może mieć miejsce już w najbliższych latach. W kwietniu 2015 roku, organizacja Human Rights Watch we współpracy z Uniwersytetem Harvarda opublikowały raport, w którym alarmują, że może dojść do sytuacji kiedy to roboty zaczną zabijać ludzi i to bez żadnych instrukcji wydawanych przez człowieka!

A co Wy myślicie o sztucznej inteligencji? Jest się czego obawiać czy nie ma do tego podstaw? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami wraz z nami! 🙂

 

 

2 thoughts on “Czy sztuczna inteligencja nam zagraża?

  1. zoska

    jeśli technologia idzie do przodu, to i ryzyko jakie niesie ze sobą również jest ogromne. Myślę, że to bardzo prawdopodobne, że maszyny przejmą nad nami kontrolę w przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.